Sveriges Skateboardförbund

RESULTAT

Fr.o.m. 2018 och framåt

Här kan du ta del av resultat från förbunds-arrangerade tävlingar. 

SM-veckan 2019 Malmö

2020

Cool Pool var en öppen tävling vilket innebär att vi hade internationella deltagare i flera klasser. Resultat markerade med rosa text är deltagare som ej kvalificerar sig för det nationella mästerskapets resultatlista och därmed inte är placeringsbara här. Men i Cool Pool & Skateboardcupen får de placering/poäng enligt den ordning de är skrivna här. Frågor angående detta ställs till hc@sverigesskateboardforbund.se

Senior 
PlaceringNamn
1Oskar Rozenberg Hallberg
2Karl Berglind
3Hampus Winberg
 Jonas Bunger (DK)
 Elias Nielsen (Nor)
 Sören Noe (DK)
4Gabbe Viking
 Jordan Thackeray (UK)
 Bjorn Lillesoe (DK)
5William Persson
 Nicklas Sundgaard (DK)
6Jens Andersson
7Sam Prabert
8Magnus Hanehöj
9Jonas Reijonen
 Jonas Larsen (DK)
 Sean Stevenson (Nor)
10Kevin Lilja
11Mattias Gustavsson
12Cliff Knaute
13Rickard Nilsson
14Alexander Laxing
15Carlos Törnberg
16

Miki

 

Dam 
PlaceringNamn
1Maite Lousiy
2Hedda Hjertberg
3Jessica Jansson
4Felicia Jakobsson
5Clara Folkesson
6Alma Bresell
7Fanny Winberg
8Alma Larsson
9Ruby Lynn
 Amelie Junker (Ger)
10Sofia Louisy
11Maria Rorsman Söderström

 

Junior 
PlaceringNamn
 Viktor Solmunde (DK)
1Julian Selander
2William Jakobsson
3Ilon Vindvi
4Oscar Drought
5Matheo Royale
 Vigge Woll (DK)
6Edvin Christiansson
7Vincent Ax
8Noal Johansson
9Carlos Mbah
10Jonathan Nilsson
11Frank Johnsson
12Felix Jakobsson
13Jack Pihlstrand
14Nils Tolstoy
15August Thunblad
 Rasmus Jensen (DK)
16Jack Johansson
17Eric Cragnell
 Carlo Johansen (DK)
18Malte Forslund
19Viktor Krzeszowski
20Simon Wullf

 

Master 
PlaceringNamn
1Andy Scott
2Mathias Sernklo
3Hans Jacobsson
4Chris Hamilton
5Henrik Wadsten
6Björn Lindström
7Johnny Sandberg
8Johan Berglind
9Lasse Punk
10Rolle Falk
11Christoffer Carlsjö
12Per Edström
13Magnus Palm

2019

SeniorFryshuset, Stockholm
PlaceringNamn
1Jocke Olsson
2Noah Albrektsson
3Pontus Björn
4Elliot Nordqvist
5Jim Langran (UK)
6Sebastian La Cour (DK)
7Kaj Truelsen
8Ivan Hedberg
9Lars Stout (NL)
10Erik Bergläf
11Magnus Hanehöj
12Johann le German
  
Dam 
PlaceringNamn
1Maite Louisy
2Hedda Hjertberg
3Ruby Lynn
  
Junior 
PlaceringNamn
1Hampus Winberg
2Viktor Solmunde (DK)
3Ilon Vindvi
4Calle Öjert
5Matteo Royale
6Edvin Kristianson
  
Master 
PlaceringNamn
1Mathias Sernklo
2Andy Scott (UK)
3Macki Chounouzidis
4Andreas Paraskevas
5Björn Lindström
6Jonas Wahlström
7Mika Löfgren (Suomi)
  
Legends 
PlaceringNamn
1Hans Jacobsson
2Anders Andrén
3Fredrik Attebrant
4Peter Linell
Herr senior, Stockholm
PlaceringNamn
1Viktor Hadestrand. 16.159
2Viking Hadestrand, 16.423
3Mikael Hadestrand, 16.565
4Henrik Wadsten, 16.707
5Linus Thorhard, 16.759
6Niklas Hyland, 17.800
7Alexei Söderhäll, 17.907
8Lino Bäckman, 18.604
9Lars Öjert, 18.608
10Johan Grundel, 18.818
11Pelle Gustafsson, 18.912
12Noah Albrektson, 19.041
13Yann Caffa, 19.105
14Jan Loftén, 19.250
15Putte Sevensson, 19.481
16Johan Alm, 19.742
17Uffe Andersson, 20.845
18Hans Jacobsson, 20.918
  
Dam senior
PlaceringNamn
1Paulina Hammerö, 19.310
2Sofie Fransson, 19.596
3Jessica Jansson, 20.283
4Sussi Eriksson, 20.444
  
Dam Junior
1Felicia Jakobsson, 21.059
2Hedda Hjertberg, 21.077
3Alma Larsson, 21.082
4Ruby Lynn, 23.798
5Clara Folkesson, 23.959
  
Herr Junior
1Hampus Winberg, 18.387
2Calle Öjert, 18.550
3Kalle Hougner, 18.792
4Noel Johansson, 19.015
5Matheo Royale, 19.287
6Caesar Wramfelt, 19.776
7Oskar Drought, 19.922
8Vincent Ahlbo, 20.314
9Edvin Kristensson, 20.619
10Oskar Holmer, 21.591
11Felix Jakobsson, 22.896 
SeniorHalmstad
PlaceringNamn
1Hampus Winberg
2Oskar Rozenberg Hallberg
3Karl Berglind
4Noah Albrektsson
5Anders Löwbeer
6Simon Karlsson
7Magnus Hanehöj
8Sebastian Sloka
9Calle Wencel
10Jens Andersson
11Sam Prabert
12Carlos Törnberg
13Hugo Rosenö
14Manne Axelsson
15Cliff Knaute
16Philip Ljungberg
17William Persson
18Niclas Sundgard
19Hampus Wärme
  
Dam 
PlaceringNamn
1Felicia Jakobsson
2Jessica Jansson
3Hedda Hjertberg
4Vilma Lundin
5Clara Folkesson
6Hilma Gustafsson
7Alma Bresell
8Kyra Johansson
9Alicia Modigård Åhl
  
Junior 
PlaceringNamn
1Julian Selander
2Calle Öjert
3William Jakobsson
4Oscar Drought
5Ilon Vindvi
6Vincent Ax
7Matteo Royal
8Felix Jakobsson
9Edvin Kristiansson
10Frank Jonsson
11Charlie Engdal
12Jack Johansson
13Jack Pihlstrand
14Enar Öhrn
15Malte Forslund
16Emiliano Parmstrand
17Oskar Hjertberg
18Melvin Sinclair
19August Spaniol
  
Masters 
PlaceringNamn
1Mathias Sernklo
2Rolle Falk
3Hans Puttis Jacobsson
4Daniel Blasko
5Henrik Wadsten
6Jan Loftén
7Sten Åke Volden
8Thomas Lundqvist
9Lasse Punk
10Peter Cervin
11Johnny Sandberg
12Christoffer Carlsjö

Special Award – Ballast Hjälm – Jens Andersson

SeniorMalmö
PlaceringNamn
1Noah Albrektsson
2Gabbe Viking
3Hugo Håkansson
4William Persson
5Oscar Anderberg
6Jens Andersson
7Jesper Ferrari
8Jonas Reijonen
9Carlos Törnberg
10Olle Blomqvist
11Martin Andersson
12Filip Nilsson
13James Schriber
14Linus Grafström
15Hugo Rosenö
16Alejandro Acosta
17Alfred Karlsson
18Marcus Johansson
  
Dam 
PlaceringNamn
1Elsa Löthman
2Maite Louisy
3Felicia Jakobsson
4Katja Uneborg
5Jessica Jansson
6Hedda Hjertberg
7Klara Folkesson
8Tiza Jakobsson
  
Junior 
PlaceringNamn
1Hampus Winberg
2Calle Öjert
3William Jakobsson
4Nicklas Sundgaard
5Julian Selander
6Ilon Vindvi
7Oscar Drought
8Noel Johansson
9Vincent Ax
10Elias Johansson
11Matteo Royal
12Ture Blom
13Calle Hougner
14Felix Jakobsson
15Edvin Kristiansson
16Jack Johansson
17Vincent Ahlbom
18Oscar Hjertberg
19Ian Johansson
20Jonathan Nilsson
21Charlie Engdahl
22Jack Pihlstrand
23Viggo Dahlström
24Hugo Huldén
25Enzo Albonico
26Leon Myrhede Alm
  
  
Master (40+)
PlaceringNamn
1Jerry Svensson
2Fredrik Nilsson
3Hans Jacobsson
4Rolle Falk
5Chris Hamilton
6Martin Regnell
7

Markus Johansson

Hybrid Slalom OpenMalmö
PlaceringNamn
1Viking Hadestrand,  13.258
2Viktor Hadestrand, 13.507
3Mikael Hadestrand, 13.535
4Fredrik Lieberath, 14.029
5Henrik Wadsten, 14.760
6Hans Göthberg, 14.954
7Niklas Hyland, 15.046
8Niclas Boson, 16.073
9David Berntsson. 16.527
10Johan Grundel, 16.857
11Mattias Gustavsson, 17.341
12Therese Redman, 20.293
13Sussi Eriksson, 21.830
14Pelle Gustafsson, 98.000
  
Hybrid Slalom Women 
PlaceringNamn
1Therese Redman, 20.293
2Sussi Eriksson, 21.830
  
Straight Slalom Open 
PlaceringNamn
1Viking Hadestrand,  12.696
2Viktor Hadestrand, 12.816
3Mikael Hadestrand, 13.319
4Fredrik Lieberath, 13.520
5Henrik Wadsten, 13.787
6Hans Göthberg, 13.983
7Niklas Hyland, 14.410
8Niclas Boson, 15.456
9Pelle Gustafsson, 15.526
10 Johan Grundel, 15.709
11Mattias Gustavsson, 16.504
12David Berntsson, 16.631
13Therese Redman, 19.530
1414 Sussie Eriksson, 19.867
  
Straight Slalom Women
PlaceringNamn
1Therese Redman, 19.530
2Sussie Eriksson, 19.867
SeniorUmeå
PlaceringNamn
1Gabbe Viking
2Alex Elfving
3Alex Andersson
4Simon karlsson
5Max Thorendal
6William Forsberg
7Herman Möller
8Koffe Kroon
9David Lundin
10Rasmus Salcin
11Oscar Anderberg
12Calle Wencel
13Jonathan Carelle
14 Jesper Ferrari
15Nisse Salinder
16Casper Söderström
17Mika Edin
18Rasmus Pettersson
19Mateo Cabrejas Bergil
20Amandus Mortensen
21Eric Hedberg
22Erik EKA Jonsson
23Axel Källmén
24Ville Rockäng
25Edvin Nutti
26Adam Lundmark
27Sondre Mortensen
28Linus Karlsson
29Niklas Ljung
30Karim Forsberg
31Magnus HAnehöj
32Leonardo Delgado
33Kalle Eriksson
34Fredrik Varell
35Erik Uyanga
36Abdulla Nori
37Hugo Filén
38Ahmed Sajeu
  
Dam 
PlaceringNamn
1Emma Fastesson Lingren
2Johanna Juzelius
3Katta Sterner
4Jessica Jansson
5Tonje Lindmark
6Vilma Ståhl-Lundin
7Emma Bernström
8Jenny Larsson
9Camilla Konradsson
  
Junior 
PlaceringNamn
1Hampus Winberg
2Julian Selander
3Mohammed Jomni
4Calle Öjert
5Omar Yonestaha
6Ville Lundqvist
7Vincent Ax
8Vincent Ahlbom
9Malcolm Hennigor
  
Master (30+) 
PlaceringNamn
1Micke Ericsson
2Marcus Kärnebro
3Eric Berglund
4Henric Persson
5Hans Jacobsson
6Dennis Kroon
7Ankan
8Joakim Prytz
9Andreas Sansberg
10Petter Sandberg
11Niklas Persson
12Henrik Hennigor
13Alexander Edqvist
14Niklas Boström
15Magnus Gyllenberg
16Oscar Gorajewski
17Marcus Comstedt

2018

Resultat finalerna – Miniramp

 Junior 
1. Hampus Winberg
2. Ville Jakobsson
3. Ville Lundqvist
4. Elias Johansson
5. Iilon Vindvi
6. Matteo Royal

Dam
1. Maite Louisy
2. Felicia Jakobsson
3. Jessica Jansson
4. Emma Bernström
5. Claudia Nguyen

Senior
1. Gabbe Viking
2. Oscar Anderberg
3. William Persson
4. Elliot Toiminen
5. Jens Andersson


Master

1. Rolle Falk
2. Pär Magnusson
3. Chris Hamilston
4. Björn Lindström
5. Mathias Sernklo
6. Mathias Nyhlen

Resultat Slalom SM 2018 – Helsingborg

Tight Straight

1 Viking Hadestrand, 11.117

2 Viktor Hadestrand, 11.213

3 Mikael Hadestrand, 11.509

4 Olle Bauer, 11.559

5 Niklas Hyland, 12.407

6 Daniel Petersson, 12.495

7 Hans Göthberg, 12.617

8 Frederik Lieberath, 12.697

9 Victor Mårtensson, 12.758

10 Magnus Bobert, 13.033

11 Anton Sundling, 13.037

12 Alexei Söderhäll, 13.201

13 Pelle Gustafsson, 13.354

14 David Berntsson, 13.413

15 Johan Grundel, 13.549

16 Mattias Gustavsson, 13.832

17 Linus Thorhard, 14.416

18 Peter Menke, 17.250

Special, Hybrid

1 Viking Hadestrand, 11.965

2 Viktor Hadestrand, 12.193

3 Mikael Hadestrand, 12.456

4 Olle Bauer, 13.108

5 Daniel Petersson, 13.466

6 Hans Göthberg, 13.624

7 Victor Mårtensson, 13.784

8 Niklas Hyland, 13.890

9 Anton Sundling, 14.188

10 Magnus Bobert, 14.387

11 David Berntsson, 14.531

12 Pelle Gustafsson, 14.612

13 Alexei Söderhäll, 14.863

14 Frederik Lieberath, 14.945

15 Johan Grundel, 14.952

16 Linus Thorhard, 14.961

17 Mattias Gustavsson,

18 Peter Menke, 16.326

19 Therese Redman, 17.950

20 Katta Sterner, 98.000

Resultat SM Street & BOWL 2018 – Borlänge (enbart prispall) 

Junior Bowl:

1 Hampus Winberg

2 Calle Öjert

3 Ville Lundqvist

Junior Street: 

1 Leo Englund

2 Koffe Kroon

3 Mohammed Jomni

Masters Bowl:

1 Hans Jacobsson

2 Jan Loftén

3 Björn Lindström

Dam Bowl: 

1 Maite Louisy

2 Katja Uneborg

3 Jessica Jansson

Dam Street: 

1 Emma Fastesson Lindgren

2 Felicia Jacobsson

3 Katta Sterner

Senior Bowl

1 Simon Karlsson

2 Erik Nylander

3 Pontus Björn

Senior Street: 

1 Simon Karlsson

2 Oscar Anderberg

3 Erik Nylander