Sveriges skateboardförbunds paraskate-ambassadör Vilmer Bäckman tävlade i helgen i Adaptive Street på Marisquiño i Vigo, Spanien. Efter en intensiv tävlingshelg slutade Vilmer på en imponerande fjärdeplats.
Några av världens bästa åkare inom actionsport var på plats när den 26e upplagan av Marisquiño gick av stapeln i Vigo. Festivalen pågick den 6-9e augusti, lockade åkare från över 30 länder och innehöll tävlingar i bland annat skate, BMX, basket och MTB.
Att tävla på en internationell scen i Spanien blev för Vilmer en möjlighet att visa upp paraskate och inspirera fler personer med funktionsnedsättning att upptäcka skateboard.
Årets upplaga av tävlingen hade Adaptive Skateboarding som en egen del av programmet och finalen avgjordes på söndagen.
En fjärdeplats i Vigo är ett bra resultat och ännu ett steg framåt för Vilmer som deltog i sin första internationella tävling.
Vi på Sveriges Skateboardförbund säger stort grattis till Vilmer och ser fram emot att följa hans fortsatta resa på brädan! 🇸🇪🛹
Spana in en re-cap från Vilmer Bäckman och Anders Löwbeers helg på Marisquiño här.
